UEFA EURO Cup 2016 Tournament TV Schedule

UEFA EURO 2016 tournament draw (©AFP/Getty Images)
France kicks off UEFA EURO Cup 2016 against Romania in St-Denis on 10 June while Spain start their defense versus the Czech Republic three days later according to the complete EURO Cup 2016 match schedule.

The EURO 2016 final is taking place in Saint-Denis on 10 July which will be broadcast on leading television networks worldwide. Spain have won the last two European Championships, beating Germany 1-0 in Vienna in 2008 before demolishing Italy 4-0 to get the back-to-back title four years later.

UEFA European Football Championship 2016 is one of world's most competitive international soccer tournament happening in 10 cities throughout France on June 10 through July 10. The month-long soccer fest will be aired by TV channels like ESPN in United States; ITV and BBC Sports in Europe and many more.

Download the UEFA EURO 2016 fixtures [pdf]

Group stage: (all times CET)
Friday 10 June, 21.00 (St-Denis): France v Romania – Group A
Saturday 11 June, 15.00 (Lens): Albania v Switzerland – Group A
Saturday 11 June, 18.00 (Bordeaux): Wales v Slovakia – Group B
Saturday 11 June, 21.00 (Marseille): England v Russia – Group B
Sunday 12 June, 15.00 (Paris): Turkey v Croatia – Group D
Sunday 12 June, 18.00 (Nice): Poland v Northern Ireland – Group C
Sunday 12 June, 21.00 (Lille): Germany v Ukraine – Group C
Monday 13 June, 15.00 (Toulouse): Spain v Czech Republic – Group D
Monday 13 June, 18.00 (St-Denis): Republic of Ireland v Sweden – Group E
Monday 13 June, 21.00 (Lyon): Belgium v Italy – Group E
Tuesday 14 June, 18.00 (Bordeaux): Austria v Hungary – Group F
Tuesday 14 June, 21.00 (St-Etienne): Portugal v Iceland – Group F
Wednesday 15 June, 15.00 (Lille): Russia v Slovakia – Group B
Wednesday 15 June, 18.00 (Paris): Romania v Switzerland – Group A
Wednesday 15 June, 21.00 (Marseille): France v Albania – Group A
Thursday 16 June, 15.00 (Lens): England v Wales – Group B
Thursday 16 June, 18.00 (Lyon): Ukraine v Northern Ireland – Group C
Thursday 16 June, 21.00 (St-Denis): Germany v Poland – Group C
Friday 17 June, 15.00 (Toulouse): Italy v Sweden – Group E
Friday 17 June, 18.00 (St-Etienne): Czech Republic v Croatia – Group D
Friday 17 June, 21.00 (Nice): Spain v Turkey – Group D
Saturday 18 June, 15.00 (Bordeaux): Belgium v Republic of Ireland – Group E
Saturday 18 June, 18.00 (Marseille): Iceland v Hungary – Group F
Saturday 18 June, 21.00 (Paris): Portugal v Austria – Group F
Sunday 19 June, 21.00 (Lille): Switzerland v France – Group A
Sunday 19 June, 21.00 (Lyon): Romania v Albania – Group A
Monday 20 June, 21.00 (St-Etienne): Slovakia v England – Group B
Monday 20 June, 21.00 (Toulouse): Russia v Wales – Group B
Tuesday 21 June, 18.00 (Paris): Northern Ireland v Germany – Group C
Tuesday 21 June, 18.00 (Marseille): Ukraine v Poland – Group C
Tuesday 21 June, 21.00 (Bordeaux): Croatia v Spain – Group D
Tuesday 21 June, 21.00 (Lens): Czech Republic v Turkey – Group D
Wednesday 22 June, 18.00 (Lyon): Hungary v Portugal – Group F
Wednesday 22 June, 18.00 (St-Denis): Iceland v Austria – Group F
Wednesday 22 June, 21.00 (Nice): Sweden v Belgium – Group E
Wednesday 22 June, 21.00 (Lille): Italy v Republic of Ireland – Group E

Knockout phase:
Round of 16
Saturday 25 June, 15.00 (St-Etienne): Runner-up Group A v Runner-up C – Match 1
Saturday 25 June, 18.00 (Paris): Winner B v Third-place A/C/D – Match 2
Saturday 25 June, 21.00 (Lens): Winner D v Third-place B/E/F – Match 3
Sunday 26 June, 15.00 (Lyon): Winner A v Third-place C/D/E – Match 4
Sunday 26 June, 18.00 (Lille): Winner C v Third-place A/B/F – Match 5
Sunday 26 June, 21.00 (Toulouse): Winner F v Runner-up E – Match 6
Monday 27 June, 18.00 (St-Denis): Winner E v Runner-up D – Match 7
Monday 27 June, 21.00 (Nice): Runner-up B v Runner-up F – Match 8

For which third place team will play in each tie, see Article 17.03 of the Official Regulations

Quarter-finals
Thursday 30 June, 21.00 (Marseille): Winner Match 1 v Winner Match 3 – QF1
Friday 1 July, 21.00 (Lille): Winner Match 2 v Winner Match 6 – QF2
Saturday 2 July, 21.00 (Bordeaux): Winner Match 5 v Winner Match 7 – QF3
Sunday 3 July, 21.00 (St-Denis): Winner Match 4 v Winner Match 8 – QF4

Semi-finals
Wednesday 6 July, 21.00 (Lyon): Winner QF1 v Winner QF2 – SF1
Thursday 7 July, 21.00 (Marseille): Winner QF3 v Winner QF4 – SF2

Final
Sunday 10 July, 21.00 (St-Denis): Winner SF1 v Winner SF2
Previous
Next Post »
Thanks for your comment